Järjestä valokuvia ja videoita


Järjestä valokuvia ja videoita lisäämällä niihin tunnisteita tai merkitsemällä ne suosikeiksi. Tunnisteiden ja suosikkien avulla valokuvia ja videoita on helppo luokitella ja etsiä Galleria-sovelluksessa.

Valitse .

Tunnisteet ovat avainsanoja, jotka voit luoda ja liittää valokuviin ja videoihin. Paikkatunnisteet ovat tunnisteita, jotka sisältävät sijaintitietoa, kuten maan ja kaupungin.

Lisää tunniste

  1. Valitse valokuva tai video, tuo työkalurivi näkyviin napauttamalla näyttöä ja valitse > Muokkaa tunnisteita .

  2. Valitse tunniste. Luo uusi tunniste valitsemalla Lisää uusi tunniste.

Voit lisätä samat tunnisteet useaan valokuvaan ja videoon samanaikaisesti.

Lisää tunnisteita useaan valokuvaan tai videoon

  1. Valitse Galleria-sovelluksen päänäkymässä > Muokkaa tunnisteita .

  2. Valitse valokuvat ja videot ja Muokkaa tunnisteita.

  3. Valitse tunnisteet tai luo uusia ja valitse Valmis.

Lisää paikkatunniste

Valitse valokuva tai video, tuo työkalurivi näkyviin napauttamalla näyttöä ja valitse > Muokkaa tunnisteita > Muokkaa paikkatunnisteita . Siirrä ilmaisin oikeaan paikkaan ja valitse Valmis > Valmis .

Katso valokuvia ja videoita, jotka sisältävät tunnisteen

Valitse Galleria-sovelluksen päänäkymässä > Suodata tunnisteiden mukaan ja valitse sitten haluamasi tunniste ja Näytä.

Voit myös katsella valokuvia ja videoita, jotka sisältävät useita tunnisteita. Usean tunnisteen valitseminen tuo näkyviin valokuvat ja videot, jotka sisältävät kaikki valitut tunnisteet.


Määritä suosikiksi

Valitse valokuva tai video, tuo työkalurivi näkyviin napauttamalla näyttöä ja valitse .

Katso suosikiksi määritettyjä valokuvia ja videoita

Valitse Galleria-sovelluksen päänäkymässä -välilehti.