Ange att telefonen ska låsas automatiskt


Vill du skydda telefonen mot obehörig användning? Definiera en säkerhetskod och konfigurera telefonen så att den låses automatiskt när den inte används.

  1. Välj och Säkerhet > Enhetslås .

  2. Välj Låskod och ange en säkerhetskod (minst fem tecken). Du kan använda siffror, symboler, gemener och versaler.

    Håll låskoden hemlig och förvara den på ett säkert ställe separat från telefonen. Dina personliga uppgifter raderas innan du kan använda telefonen igen om du glömt låskoden och inte kan återställa den. Om du angett antal gånger som du kan ange fel låskod så raderar telefonen din data och återställer sig till originalinställningarna efter sista försöket. Telefonen måste lämnas in innan du kan använda den igen om du inte har begränsat antalet försök.

  3. Välj Autolås och ange efter hur lång tid telefonen ska låsas automatiskt.

Låsa upp telefonen

  1. Tryck på strömbrytaren och svep fingret från utsidan av skärmen och in på den. Du kan svepa från valfri riktning.

  2. Ange säkerhetskoden och välj OK.

Tips! Du kan också peka på skärmen två gånger och svepa från utsidan av skärmen och in på den.

Tips! Om du har definierat en betrodd person och glömmer bort säkerhetskoden kan du skicka koden till honom eller henne i ett textmeddelande. Välj Enhetslås > Betrodd person > Välj betrodd person och en kontakt från listan. Om den betrodda personens telefonnummer ändras i kontaktlistan måste du ändra det manuellt.