Ordna foton och videor


Du kan ordna dina foton och videor genom att lägga till taggar eller markera dem som favoriter. Med taggar och favoriter är det lätt att kategorisera och söka efter fotona och videorna i Galleri.

Välj .

Taggar är nyckelord som du kan skapa och lägga till för foton och videor. Geotaggar är taggar som innehåller platsinformation, t.ex. land och stad.

Lägga till en tagg

  1. Välj ett foto eller en video, visa verktygsfältet genom att peka på skärmen och välj > Redigera taggar .

  2. Välj en tagg. Om du vill skapa en ny tagg väljer du Lägg till ny tagg.

Samma taggar kan användas för flera foton och videor och läggas till på samma gång.

Lägga till taggar för flera foton eller videor

  1. I huvudvyn för Galleri väljer du > Redigera taggar .

  2. Välj de foton eller videor som ska taggas och Redigera taggar.

  3. Välj de taggar du vill använda, eller skapa nya, och välj sedan Klar.

Lägga till en geotagg

Välj ett foto eller en video, visa verktygsfältet genom att peka på skärmen och välj > Redigera taggar > Redigera geotaggar . Flytta indikatorn till rätt plats och välj sedan Klar > Klar .

Visa de foton och videor som matchar en tagg

I huvudvyn för Galleri väljer du > Filtrera efter taggar . Välj sedan taggen och Visa.

Du kan också visa foton och videor som matchar flera taggar. Om du väljer flera taggar visas de foton och videor som är markerade med alla de valda taggarna.


Markera som favorit

Välj ett foto eller en video, visa verktygsfältet genom att peka på skärmen och välj .

Visa de foton och videor som är markerade som favoriter

I huvudmenyn Galleri öppnar du fliken .